DNA’daki Kenevir Reseptörleri


Vücudunuzda, hücrelerinizde, DNA'nızda Kenevir reseptörleri olduğunu biliyor muydunuz?

Kenevirin biyolojik olarak en etkili bileşeni THC'nin aslında vücudumuz tarafından üretildiğini biliyor muydunuz?

Kenevirin ısıtılmadan veya kurutulmadan önceki taze hali gerekli besin maddelerine ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

Vücudunuzun kenevir reseptörleri taze ve işlenmemiş bitkiyi aramaktadır.

DNA'mızda kenevir reseptörlerinin olması, insan evriminin çoğunluğunda besin maddesi olarak kenevir kullanıldığı anlamına gelir.

Hücrelerimizde kenevir reseptörlerinin olması şu dört şeye karşılık gelir:

·        Vücudumuz keneviri tanıyor.

·        Onu kullanıyor.

·        Ona ihtiyaç duyuyor.

·        Onu kullandığımızda sağlığımız daha iyi oluyor.

Aksi takdirde bu reseptörlere sahip olmazdık.

Kenevir gezegenimizdeki en güçlü besin maddelerinden ve iyileştiricilerden biridir.

Kenevir vücudumuzdaki 120 farklı hücre türünün hepsini iyileştiriyor.

Hergün birkaç gram taze kenevir yemek veya içmek sağlığınıza paranın satın alabileceği herhangi bir ilaçtan veya vitamin hapından daha faydalı olacaktır.

Kenevir, reçeteli ilaç sektörüne büyük bir tehdittir.

Kenevir tohumu dünyanın en besleyici komple gıda kaynağı olarak anılmaktadır. Kenevir tohumlarındaki enerjinin %73’ü esansiyel yağ asitleri, çoklu-doymamış yağ asitleri, linoleik, oleik, alfa-linolenik asitlerden oluşmaktadır.

Erdem Ulaş; “ Toplam tarım alanımız 237 milyon 430 bin 535 dekar. (237.430.535 Dönüm) Türkiye’deki tarım alanlarının sadece %15’ine Kenevir ekersek (35.614.580 Dekar) 35.614.580 D x 883 Lt (BiyoDizel) = 31.447.674.360 Lt. (31,5 Milyon Ton Biyodizel üretimi sağlanır.) Türkiye’nin 2017 verilerine göre toplam petrol tüketimi 29.930.000 Lt. (Yaklaşık 30 Milyon Ton) Yani Türkiye’nin tarım alanlarının sadece %15’ine Kenevir ekersek ülkemizin tüm petrol tüketimini Kenevirden Biyodizel üreterek karşılayabiliriz.” Bence bu sese kulak verilmeli! Uyuşturucuyla mücadeleye evet ama kendir ambargosuna hayır!